Lokomat Pro je vodeći robotizovani uređaj za rehabilitaciju hoda, dizajniran da pomogne pacijentima sa neurološkim i ortopedskim problemima da povrate funkcionalnost nogu. Ovaj napredni sistem koristi robotiku za preciznu kontrolu pokreta i povećanje motivacije pacijenata, posebno kroz interaktivne vizuelne sadržaje. Lokomat Pro je idealan za rehabilitaciju nakon moždanog udara, cerebralne paralize, multiple skleroze, Parkinsonove bolesti i drugih sličnih stanja.
Totalna artroplastika kuka (THA) predstavlja jednu od najuspešnijih hirurških procedura u modernoj medicini, omogućavajući pacijentima sa teškim oštećenjima zgloba kuka da povrate mobilnost i značajno poboljšaju kvalitet života. Ipak, put od operacije do potpunog oporavka može biti izazovan i često se suočava sa brojnim preprekama, među kojima je i kineziofobija – strah od pokreta koji može značajno uticati na ishod lečenja.
Prelom kuka predstavlja ozbiljan medicinski problem, posebno kod starijih osoba, jer često dovodi do značajnog pogoršanja kvaliteta života i povećanog rizika od smrtnosti. Nakon operacije preloma kuka, procena oporavka pacijenta i predviđanje potencijalnih ishoda postaju ključni u planiranju daljeg tretmana i rehabilitacije. Jedan od faktora koji sve više privlači pažnju istraživača je snaga stiska šake kao potencijalni indikator oporavka i dugoročnih ishoda kod ovih pacijenata.
Akutne lumbosakralne radikulopatije (ALSR) predstavljaju značajan klinički problem, s obzirom na to da izazivaju intenzivan bol, smanjenu pokretljivost i značajan funkcionalni invaliditet kod pacijenata. Ovo stanje, koje se često javlja usled kompresije nervnih korenova u lumbosakralnom delu kičme, zahteva pažljivo osmišljen pristup lečenju kako bi se ublažili simptomi i sprečile dugoročne komplikacije.
Osteoartritis (OA) kolena je degenerativna bolest koja pogađa milione ljudi širom sveta, posebno starije populacije. Bolest se manifestuje progresivnim gubitkom zglobne hrskavice, što dovodi do bola, ukočenosti i smanjenja funkcionalnosti zgloba. U poslednjim decenijama, intraartikularne injekcije su se pokazale kao značajan način lečenja OA kolena, pružajući efikasno ublažavanje simptoma uz minimalnu invazivnost.
Akutne lumbosakralne radikulopatije (ALSRP) predstavljaju čest problem koji izaziva značajan bol i funkcionalne smetnje kod pacijenata. Ova stanja, koja se manifestuju kao bol duž išijadičnog nerva, često su uzrokovana kompresijom nervnih korena usled hernijacije diska, degenerativnih promena ili drugih patoloških stanja lumbosakralne kičme.
Duboki glutealni sindrom (DGS) je sveobuhvatan pojam koji obuhvata različite uzroke kompresije nerva ischiadicusa ili nerva pudendusa u sedalnom predelu. Ovaj sindrom se relativno nedavno izdvojio kao zaseban entitet u savremenoj medicini, iako su njegovi simptomi opisivani još početkom 20. veka. Sindrom piriformisa, koji predstavlja jedan od podtipova DGS-a, poznat je kao stanje koje uzrokuje bol i disfunkciju u zadnjici i donjem delu leđa, ali je DGS mnogo šire stanje koje može obuhvatiti različite strukture u dubokom glutealnom prostoru.
Osteosintetski materijali igraju ključnu ulogu u modernoj hirurgiji, posebno u tretmanu preloma i drugih ortopedskih povreda. Ovi materijali omogućavaju hirurzima da stabilizuju kosti, ubrzaju proces zarastanja i obezbede bolje funkcionalne rezultate za pacijente. U poslednjih nekoliko decenija, razvoj novih materijala i tehnologija značajno je unapredio ovu oblast, pružajući bolje opcije za pacijente i hirurge.
Akutna neurohirurška rehabilitacija predstavlja jedan od najvažnijih aspekata postoperativnog oporavka pacijenata koji su prošli kroz složene neurohirurške zahvate. Cilj rehabilitacije je obezbeđivanje maksimalne funkcionalnosti i smanjenje rizika od postoperativnih komplikacija.
Totalna artroplastika kolena predstavlja efikasnu metodu lečenja pacijenata sa uznapredovalim stadijumom osteoartritisa kolena, omogućavajući oslobađanje od bola i lakše obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Međutim, ova procedura je poznata po svojoj bolnosti, a kod 60% pacijenata se javlja bol čak i nakon operacije.
Pandemija COVID-19 je ostavila dubok trag na globalno zdravlje, a jedan od ključnih izazova sa kojima se suočavamo jeste post-akutna rehabilitacija pacijenata. Iako je akutna faza bolesti intenzivna i zahteva hitnu medicinsku intervenciju, post-akutna faza često zahteva dugotrajan oporavak i ciljane rehabilitacione programe.